8 Aralık Ehliyet Sınavı

07.11.2013
2 yorum
Burak
ehliyet

14 Aralık Ehliyet Sınavına girecek sürücü adayları o günde Açık öğretim sınavlarının olması nedeniyle 8 Aralık Pazar gününe alınmıştır.

Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Mayıs ayında yenilenerek günün şart ve koşullarına uygun hale getirildi. Getirilen yeniliklerle şoför adaylarının kitaptan ezbere dayalı bir sınav sisteminin yerine adayların araç kullanma becerileri ile teknik ve uygulamalı eğitimler verilerek. 8 Aralık Ehliyet Sınavı Yerleri sınavdan önce adaylara sürücü kursları tarafından imza karşılığında verilecek, aynı zamanda sayfamızdan öğrenebilirsiniz. 8 Aralık Ehliyet Sınavı Kayıt Yaşı 8 Aralıkta yapılacak olan Ehliyet Sınavına girecek sürücü adaylarının ehliyet sınıflarına göre, A1, A2, F ve H sınıfı ehliyet alacaklar 1 Kasım 1996 doğumlu B ve G sınıfı ehliyet alacaklar 1 Kasım 1995 doğumlu ve C, D ve E sınıfı ehliyet alacaklar ise 1 Kasım 1991 doğumlu olmaları gerekmektedir.

Sınav Tarihi A1 – A2 – F – H B – G C – D – E
8 Aralık 2013 1 Kasım 1996 1 Kasım 1995 1 Kasım 1991

8 Aralık Ehliyet Sınavında Çıkacak Soru Sayısı ve Sınav Süreleri

Yeni müfredata göre sürücü adayları ehliyet sınavında tüm ehliyet sınıflarına göre, ilk yardım dersi 16, trafik ve çevre dersi 32 ve araç tekniği dersi 12 olmak üzere toplam soru sayısı 60 toplam sınav süresi ise 75 dakikadır. 8 Aralık Ehliyet Sınav Soruları 11 Aralık günü açıklanacaktır.

Sertifika Türü İlk Yardım Dersi Trafik ve Çevre Dersi Araç Tekniği Dersi Toplam Soru Sayısı Sınav Süresi
Tüm Sınıflarda 16 32 12 60 75 Dakika

8 Aralık Ehliyet Sınavı Puan Hesaplaması

Ehliyet, teorik sınavlar tek ders haline getirilip, trafik, ilk yardım ve araç tekniği derslerinin toplamının değerlendirilmesi dikkate alınacak. Yani her dersten 70 puan almanıza gerek yoktur, sınav 60 soru üzerinden değerlendirilecektir. 60 soru üzerinden en az 42 soruya doğru yanıt veren sürücü adayları başarılı sayılırlar.8 Aralık Ehliyet Sınav Sonuçları 11 Aralık Çarşamba günü açıklanacaktır. Yeni yönetmeliğe göre motor dersi kaldırıldı, yerine araç tekniği dersi getirildi. Araç tekniği dersinde güvenli sürüş teknikleri dersi verilecek. Önceki yönetmelikte motor dersinde gösterilen eğitimlerin sürücü adaylarının günlük hayatta karşılarına çıkmadığı için kaldırıldı.

8 Aralık Ehliyet Sınav Ücreti

8 Aralık 2013 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan ehliyet sınavına girecek sürücü adaylarının sınav ücretlerini 12 Kasım 2013 Salı – 25 Kasım 2013 Pazartesi tarihleri arasında yatırmaları gerekmektedir. Sınav ücreti her sınav dönemi için ayrı-ayrı olmak üzere Ehliyet Sınav Ücreti 50.00 TL MTSAS sınav ücretidir. Adaylar Türkiye Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve Türkiye Halk Bankası Şubelerinden herhangi birine kendi T.C kimlik numarasına göre MTSAS takviminde belirtilen tarihler arasında sınav ücreti yatırma süresi içerisinde yatıracaktır.

Stajyer Ehliyet Ne Zaman Başlıyor

Yürürlüğe giren yönetmeliğe göre stajyer ehliyet dönemi başlamış oldu, adaylar en az bir yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecek ve bir yıl sonunda aday sürücünün yıl içerisindeki durumuna göre ehliyet almaya hak kazanacaklar. Stajyer Ehliyet 2014 Haziran sınav döneminde başlaması ön görülüyor.

YORUMLAR +

2 Yorum Yapıldı

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

BİZİ TAKİP EDİN