B Sınıfı Ehliyet

B Sınıfı Sürücü Belgesi; Traktör, Otomobil, Minibüs ve Kamyonet kullanacak sürücü adaylarının almak zorunda olduğu sürücü belgeleridir.

B sınıfı ehliyet alacakların en az ilkokul temel eğitimi bitirmiş olmaları, gerekmektedir. 2918 sayılı Trafik Kanununa göre B sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19’den gün almak gerekmektedir.

B sınıfı sürücü belgesi sahipleri kendi sınıfındaki araçlar ile F Sınıfı araçları kullanma yetkisine sahiplerdir.  B sınıfı sürücü belgesi sahipleri, yüklü ağırlığı 750 Kg dahil olmak üzere römorklu araç kullanılabilmektedir.

B Sınıfı Sürücü Belgesi sınavında, 2014 yılından itibaren yeni sisteme göre Trafik ve Çevre Bilgisinden 27 soru, Araç Tekniği Bilgisi 10 soru ve İlk yardım dersinden ise 13 soru olmak üzere toplamda 50 soru sorulmaktadır. 2014 yılı B Sınıfı Ehliyet sınav harcı 346,70 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan A1 Sınıfı Ehliyet başlıklı makalemizde A1 Sınıfı Ehliyet İle Hangi Araçlar Kullanılır, A1 Sınıfı Ehliyet Sınavında Kaç Soru Soruluyor ve A1 Sınıfı Öğrenim Şartı hakkında bilgiler verilmektedir.