Stajyer Ehliyet

04.03.2013
5 yorum
Burak
ehliyethaber8

Ehliyette yeni dönem hem sınav sistemi değişecek hem de stajyer şoför uygulaması başlayacak stajyerlikten çıkmak için sürücülerin 1 yıl trafik kurallarını ihlal etmemesi gerekecek.

Ehliyet Sınavını kazananlar birde staj yapacak sürücüler 1 yıl boyunca stajyer sürücü belgesi ile trafiğe çıkacak sürücü eğitimine Avrupa Birliği kriterleri getiriliyor. Yeni uygulamada ehliyet sınavını geçenler stajyer sürücü belgesi yani geçici ehliyet alacak stajyer ehliyet 1 yıl geçerli olacak bu süre zarfında belirli kuralları ihlal etmeyenler asıl sürücü belgesi almaya hak kazanacak. Sertifikasını 1 yıl içinde ehliyete dönüştürmeyen adayların sınavları iptal edilecek.

Ehliyet almak sadece dur-kalktan ya da birkaç yüz metrelik düz yoldan ibaret olmayacak, hoca desteği sınırlandırılacak çünkü her sınav aracında bir kamera olacak direksiyon başındaki pratik sınav 2 aşamalı olacak sürücü adayı belirlenen güzergâh bitene kadar değil trafikte 45 dakika dolana kadar direksiyon başında kalacak.

Üstelik sınav daha önce belirlenen bir yerde değil akan bir trafik birden fazla güzergâhta yapılacak Sürücü Kurslarına taban ücreti getirilecek, denetimler arttırılacak böylece her kurs belirli bir seviyede eğitim vermek durumunda kalacak.

Stajyer Ehliyet Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Aday sürücülere ilişkin yönetmeliğin, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra, yeni tip ehliyetlerin dağıtılmaya başlanacağı 2014 yılının haziran ayından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

YORUMLAR +

5 Yorum Yapıldı

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

BİZİ TAKİP EDİN