Yeni Ehliyet Nasıl Olacak

31.08.2013
0 yorum
Burak
yeniehliyet

AB standartlarına uygun hale getirilen Ehliyetlerin tasarımı belli oldu. Yeni Sürücü Belgeleri pembe ağırlıklı, turkuvaz ve bej rengi dolgulu, çip değil karekodlu olacak. EGM yeni sürücü belgeleri 2014 Nisan ayından itibaren sürücülere dağıtmaya başlayacak.

Karekodun içinde sürücünün parmak izi, kimlik numarası ve kan grubu gibi bilgiler bulunacak. Yeni kartlarda sahteciliği önlemek için de 8 ayrı teknolojik özellik kullanıldı.

Ehliyetler Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi ağırlıklı pembe renkten oluşacak. Yeni ehliyetlerin ayrıca PVC’den değil tanesi 3 dolara mal olan 24 milyon adet polikarbon karttan yapılmasına karar verildi.

Böylece kartlar daha dayanıklı ve nem kapma oranı düşük olacak. Ehliyetlerde değişken lazer görüntüler, renk geçişli ve ultraviole floresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartma harf, sembol ve şekiller kullanıldı.

Sürücü belgelerinin ön yüzünde dikkat çekici şekilde ay yıldız bulunacak. Ehliyetin yine ön yüzünde yalnızca ultraviole (Mavi Renk) ışık ile görülebilecek ‘TR ve Ayyıldız’ basılacak. Ay yıldızın sol yanında ise ehliyetin yüksek güvenlikli olduğunu gösteren su izini andıran parmak izi siluetli ‘sürücü belgesi’ yazısı yer alacak. Ön kısımda lazer yazıyla sürücünün ad-soyaddoğum tarihi-TC. kimlik numarası, ehliyetin alındığı tarihe yer verilecek.

YORUMLAR +

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

BİZİ TAKİP EDİN